#1 2010-02-22 20:15:24

 Jeux

Trapper

3569418
Skąd: Milicz
Zarejestrowany: 2010-02-19
Posty: 51
Ulubiona Ryba: Okoń

Jakiej żyłki używać do odległościówki?

Metoda odległościowa to zdecydowanie najtrudniejsza sztuka z całego spławika. Tutaj nie wystarczy gruby portfel i kolega, który ukręci zanętę. Trzeba kilkudziesięciu godzin nad wodą, aby złapać podstawy.

Jednym z najważniejszych elementów zestawu odległościowego jest żyłka. Dawno odeszły w zapomnienie czasy, kiedy jedna żyłka nadawała się do wszystkiego. Dziś mamy żyłki wyprodukowane pod konkretny sposób łowienia.

Jakie cechy powinna mieć dobra żyłka do odległościówki?

1.Żyłka powinna tonąć. Nie ma nic gorszego niż łuk żyłki, powstający po zarzuceniu zestawu przy bocznym wietrze. Zacięcie ryby w takiej sytuacji graniczy z cudem, a żyłka ciągnie zestaw w bok tak mocno, że spławik płynie jak na rzece.
Jednak nie wystarczy nawinąć na kołowrotek żyłki z napisem tonąca! Żyłkę trzeba dokładnie odtłuścić, przeciągając ją całą przez gąbkę nasączoną stosownym płynem. Doskonałym środkiem jest "Line Sinker" Mavera, a z domowych sposobów idealnie nadaje się płym Ludwik do mycia naczyń, rozpuszczony w wodzie. Podczas łowienia warto przeciągnąć całą żyłkę przez gąbkę z preparatem raz na godzinę.

2.Żyłka nie powinna być rozciągliwa.Przy łowieniu na dużych odległościach siła zacięcia może być niwelowana przez rozciągliwość żyłki. Dobra, nierozciągliwa żyłka gwarantuje nam bardzo dużą skuteczność.

3.Odpowiednia twardość żyłkiŻyłka musi właściwie układać się na kołowrotku. Nie może być zbyt sztywna, aby samoistnie nie zsuwać się ze szpuli, za to z kolei żyłka za miękka będzie się plątać.

W ostatnich czasach, za najlepszą żyłkę do tej metody uważam Maver River Stone. Doskonale spełnia wszystkie 3 powyższe warunki, a dodatkowo jest jedyną żyłką jaką znam, która tonie bez odtłuszczania.

Ciekawą sprawą jest kolor tej żyłki. Rudo-brązowa barwa na pierwszy rzut oka nie zachęca do użycia tej żyłki, jednak zgodnie z prawami fizyki, to właśnie taka żyłka jest niewidoczna w wodzie, gdyż czerwone pasmo światła najszybciej zanika w wodzie. Podobno właśnie dlatego ochotka, czy tubifex mają czerwoną barwę, która jest ich kamuflażem.
http://www.leszcz.pl/oferta/oferta_splawik/oferta_splawik_zylki/maver_river_stone.jpg


Czasem woda w rzece natrafia na zakole i „robi sobie przystań”

Offline

 
Tutaj możesz wpisać treść, która ma sie ukazać w stopce forum.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.pzw-milicz.pun.pl busy Frankfurt koparko ładowarka Piła klej do luster wrocław